powrót

11 listopada 2003 12:11

Wyczerpuje

4 kadencja, 60 posiedzenie, 2 dzień (29.10.2003)

13 punkt porządku dziennego:
Wniosek o wyrażenie wotum nieufności ministrowi spraw wewnętrznych i administracji Krzysztofowi Janikowi (druki nr 2058 i 2138).

Prezes Rady Ministrów Leszek Miller:

    Panie Marszałku! Wysoki Sejmie!

(...)

    Podejmowanie przez opozycję ustawicznych prób odwoływania ministrów rządu jest, rzecz jasna, cechą opozycji. Jednak każdemu działaniu powinien towarzyszyć umiar. Nie mają go ci, dla których takie działanie właśnie całkowicie wyczerpuje obowiązek opozycji parlamentarnej. To właśnie o panu, panie pośle Dorn.

(...)

Mój komentarz

Przekaz podprogowy

Mamy przekaz podprogowy: odwoływania , umiar i apel do świadomości:całkowicie wyczerpuje .

Dwa słowa niebieskie, akcentowane, są podwójnym, więc alarmującym sygnałem dla podświadomości. Słowo zielone (wraz z zajbliższymi) apeluje do świadomości.

Świadomość ma utrudniony dostęp do pamięci dwóch pierwszych słów ( porównaj Długosz 'Bez szansy' i wypowiedzi L.Millera w tym samym dziale 'Polska - co mówili politycy'). Powiązanie zaistniało lecz trudno je zweryfikować.

Zostaje podpowiedziane wprost do umysłu zdanie: 'Odwoływania umiar całkowicie wyczerpuje. To właśnie o panu, panie pośle Dorn.'

Poseł Dorn wyróżniał się w przeszłości wielokrotnie aktywnością, wypowiadając się na różne tematy. Można o nim powiedzieć , że jest jednym z aktywniejszych posłów. Nie ma więc sensu zarzut, że odwoływanie ministrów wyczerpuje jego działalność. Za to zdanie 'To o panu panie posle Dorn' bardzo dokładnie komponuje się z przekazem podprogowym. Została więc także powiedziana zagadka.


Zagadka ta nie spełnia jednak reguł zagadki, bo nie daje szans na jej rozwiązanie (porównaj Zagadka w Nowy testament-twór człowieka) . Ścieżka prowadząca do rozwiązania jest niedostępna dla świadomości. Kwalifikujemy więc tę 'niby zagadkę' jako niszczenie człowieka, niszczenie jego rzeczywistych dokonań, a tym samym jego pozycji w klubie, jego pozycji społecznej, jego kariery.


Prawo złamane przez L.Millera


Pr5/ At4 Nie ma wolności człowiek postępować z drugim tak, że planując pułapkę proponuje transakcję jawnie, 'na rynku', usypiając tym czujność ofiary,

Pr8/ Cb5 Nie ma wolności człowiek stawiania sobie jako cel zwycięstwa nad drugim. Inni pozostają pokonani, czują się zagubieni, mają poczucie winy itp.



Pod pozorem przekazywania informacji słuchacze zostali wciągnięci w pułapkę przekazu podprogowego.

powrót